راهنمای سفر به کاشان

کاشان ریشه در ژرفای تاریخ دارد. این کهن ترین شهر جهان، که زادگاه کهن ترین تمدن بشری است با پیشینه ای نزدیک به هشت هزار سال دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیاری است. به همین دلیل توصیه می کنیم سفر به کاشان را با یک مطالعه کوتاه از تاریخ تمدن کاشان آغاز کنید.

تمدن کاشان برپایه تمدن هشت هزار ساله سیلک قابل برسی و مطالعه است. بخشی از آثار تمدن سیلک به صورت تپه های باستانی سیلک و زیگورات سیلک و سفالینه های کشف شده که در موزه ملی باغ فین نگهداری می شود همچنان وجود دارد.

کاشانگردی پیشنهاد می کند برای سفر به کاشان در سه بازه زمانی مختلف برنامه ریزی کنید:

الف) تعطیلات نوروز

برای برنامه ریزی سفر به کاشان در نوروز پیشنهاد می کنیم مطلب سفر به کاشان در نوروز 1397 را در لینک زیر مطالعه فرمایید.

سفر به کاشان در نوروز 1397

ب) نیمه دوم اردیبهشت ماه تا پایان خرداد ماه هر سال

در این بازه زمانی گردشگری گل وگلاب در شهرهای نیاسر و قمصر رواج دارد. بازدید از نیاسر و آثار تاریخی و طبیعی آن و خانه های تاریخی کاشان، بازار کاشان، شهر زیبای قمصر، گردشگاه های کوهستانی کاشان همچون ابیانه، برزک و مرق را در این فصل از سال توصیه می کنیم.

ج) آبان تا اسفند ماه هر سال

این بازه زمانی برای برنامه ریزی گردشگری کویر یکی از بهترین زمان ها است. دریاچه نمک آران، کاروانسرای تاریخی مرنجاب، در دل کویر مرکزی ایران قلعه خشتی گرشاهی در نزدیکی متین آباد، روستای ابوزیدآباد و خالد آباد و زیارتگاه آقاعلی عباس در بادرود و زیارتگاه هلال بن علی در آران از جمله دیدنی های کاشان است که می توان در این بازه زمانی از آن ها بازدید کرد.

در هر فصلی از سال البته می توانید سفر به دروازه تمدن دنیای باستان را از تپه سیلک، زیگورات سیلک و موزه ملی باغ فین که نمایشگاه سفالینه های خاک سیلک می باشد آغاز کنید. این آثار تاریخی در بلوار امیر کبیر کاشان قرار گرفته اند که به باغ  فین منتهی می شود و حمام تاریخی فین و چشمه سلیمانیه نیز در باغ فین قرار دارد.

برنامه سفر خود به کاشان را با بازدید از قلعه جلالی که دارای هشت برج دایره ای و مرتفع می باشد ادامه دهید.

یخچال هایی با عالی ترین نشان پرچسب انرژی!

یخچال های طبیعی کاشان را در کنار قلعه جلالی شاهد خواهید بود. یخچال هایی بر ساحل کویر که در روزگاران قدیم، پیشینیان ما بدون در اختیار داشتن انرژی برق و بدون تخریب محیط زیست یا آلوده کردن آن در تابستان های گرم کاشان یخ بلورین از آن استخراج می کردند.